2014 Swimming & Diving Schedule/Scores & Roster

 
Day Date Opponent/Event Location* Time/Results
Sat 8/23 @ Stevenson/Walled Lake TBA W
Thu 9/11 @ Pioneer Invitational Ann Arbor Pioneer H.S. W
Thu 9/18 vs. Regina Mercy H.S. W
Sat 9/20 @ Rock Invitational Salem H.S. W
Tue 9/23 @ Marian Waterford Kettering W
Sat 9/27 @ East Grand Rapids Invitational East Grand Rapids H.S. W: 734 pts
Sat 9/27 @ Clash of the Underclassmen Waterford W
Thu 10/2 @ Oakland Counties—Diving Waterford H.S. W
Sun 10/5 @ Oakland Counties—Swimming Waterford H.S. W
Tue 10/7 @ Cranbrook Cranbrook H.S. W
Fri 10/10 @ MISCA—Diving EMU  
Sat 10/11 @ MISCA—Swimming EMU  
Tue 10/14 vs. NDP Mercy H.S. W
Tue 10/21 vs. Bishop Foley Mercy H.S. W
Thu 10/23 @ Grosse Pointe North GPN H.S. W
Thu 10/30 @ Ladywood Livonia Rec Center W
Thu 11/6 CHSL—Diving TBA W
Sat 11/15 CHSL—Swimming TBA W
Thu 11/13 Diving Regionals L’Anse Creuse North  
Fri 11/21 MHSAA Prelims EMU  
Sat 11/22 MHSAA Finals EMU State Runners-Up!

 

DIVING
Gr.
Diving Coach: Jen Blitz
 
Paige
Bimberg
11
Bridget
Eusebi
10
Madeleine
Jones
10
Jena
Mack
10
Alexa
Rybicki
9
Skylar
Tisko
12
 
 
SWIMMING
Name
Gr.
 
Name
Gr.
Jacqueline
Baldus
10
 
Jessica
Kayden
10
Michaela
Bargardi
12
 
Katharine
Kouvaris
11
Jade
Barreto
12
 
Sarah
Kullen
9
Isadora
Baughman
11
 
Abigail
Leonard
10
Kaitlin
Bayer
11
 
Allison
Lobbia
10
Elise
Bowersock
11
 
Madeline
Loniewski
12
Madeline
Bresson
12
 
Mya
Loniewski
9
Madeleine
Byrnes
10
 
Megan
Lynch
10
Ellyse
Conn
11
 
Abigail
Malone
11
Evelyn
Dahmer
10
 
Asha
McElroy
11
Adelyn
de Tassanyi
9
 
Kathleen
McGee
12
Phoenix
Dempster
12
 
Celia
McMahon
9
Samantha
Dickie
12
 
Katherine
Minnich
9
Carly
Evatz
10
 
Christina
Miracle
12
Zoe
Fish
9
 
Supreet
Nirman
9
Meaghan
Fortney
11
 
Emma
Noonan
10
Isha
Ganguli
9
 
Jensen
Pecora
12
Allison
Gantner
11
 
Nicole
Proctor
9
Kendall
Goit
9
 
Michaela
Pulick
9
Abigail
Gowen
9
 
Caroline
Reamer
11
Liliana
Gray
11
 
Madison
Reckker
10
Roxanne
Griffore
12
 
Abigail
Schaefer
9
Kylie
Hart
9
 
Shannon
Sheridan
11
Caitlin
Hennessy
12
 
Isabella
Sio
9
Megan
Hutter
9
 
Alaina
Skellett
10
Erin
Judd
5
 
Alexis
Verderbar
12
 
 
 
 
 
Logan
Wilczewski
12
 
Swim Coach: Shannon Dunworth
Asst. Swim Coaches: Kaitlyn Jefferson, Maura Nicholson