2019 Mercy Volleyball: Awards, Highlights, Schedules, Scores, Rosters

STATE CHAMPIONS!!!
Semifinalists!
Quarterfinalists!
Regional Champions!
District Champions!
Catholic League Champions!
National: Jess Mruzik
Michigan: Jess Mruzik
All-American 1st Team: Jess Mruzik
Miss Volleyball: Jess Mruzik
All-State 1st Team: Charli Atiemo, Julia Bishop, Jess Mruzik
All-State 3rd Team: Ellie Tisko
All-Region: Charli Atiemo, Julia Bishop, Kaylin Collins, Jess Mruzik, Ellie Tisko
All-Catholic: Charli Atiemo, Julia Bishop, Jess Mruzik
All-League: Kaylin Collins, Genevieve Sale, Ellie Tisko
All-Academic: Camille Compton
Coach of the Year: Loretta Vogel
National HS Player of the Year: Jess Mruzik
Athlete of the Year Nominee: Jess Mruzik
 
 
 
Day
Date
Event/Opponent
Time/Score
Sat
8/17
@ Scrimmage/Retreat
8 am
Sat
8/24
W vs. Chandler Park: 2-0
W vs. Lakeland: 2-0
W vs. Traverse City Central
W vs. Oxford: 2-1
W vs. Brighton: 2-0
W vs. Saline: 2-0
Mon
8/26
Maroon & Gold/Parent Meeting
6 pm
Wed
8/28
W vs. Stoney Creek: 2-0
W vs. Dakota: 2-1
W vs. Stoney Creek: 1-0
Thu
9/5
W vs. Stoney Creek: 2-1
W vs. Mt. Morris: 2-0
W vs. Lake Orion: 2-0
Sat
9/7
Big Fish Varsity Showcase
W vs. WLN: 2-0
W vs. Saline: 2-0
W vs. SLE: 2-0
W vs. Saline: 2-0
W vs. Dexter: 2-0
Sat
9/14
W vs. Rochester: 2-0
W vs. BH: 2-0
W vs. Woodhaven: 2-0
W vs. Marysville: 2-0
W vs. Eisenhower: 2-0
W vs. Skyline: 2-0
L vs. Lowell: 0-2
Tue
9/17
vs. St. Catherine
W: 3-0
Thu
9/19
vs. Divine Child
W: 3-0
Tue
9/24
W: 3-0
Sat
9/28
W vs. North Branch: 2-0
W vs. Lake Fenton: 2-0
W vs. Oxford: 2-0
W vs. NDP: 2-0
W vs. Eisenhower: 2-0
Tue
10/1
W: 3-0
Thu
10/3
W: 3-0
Tue
10/8
vs. Marian
W: 3-0
Thu
10/10
W: 3-0
Sat
10/12
W vs. Dearborn: 2-0
W vs. Gull Lake: 2-0
W vs. Grand Blanc: 2-0
W vs. Novi: 2-0
W vs. Saline: 2-0
W vs. Marian: 2-0
Tue
10/15
vs. Father Gabriel Richard
W: 3-0
Sat
10/19
@Beast of the East Tournament
W
Wed
10/24
CHSL Semi Final vs. DC @ Mercy
W: 3-0
Tue
10/29
CHSL Finals @ Bishop Foley
W: 3-0
Mon
11/4
vs. Stevenson (District 25)
W: 3-0
Wed
11/6
vs N. Farmington
W: 3-0
Fri
11/8
vs. Farmington
W: 3-0
Tue
11/12
vs. Marian (Regional 7)
W: 3-2
Tue
11/12
vs. Cass Tech (Regional 7)
W: 3-0
Tue
11/19
W: 3-0
Thu
11/21
W: 3-0
Sat
11/23
W: 3-1
 
Day
Date
Event/Opponent
Time/Score
 
TBD
TBD
 
Sat
8/17
9 am
Sat
8/24
T vs. Adams: 1-1
T vs. DCD: 1-1 
W vs. Saline: 2-0
W vs. Bedford: 2-1
L vs. Hartland: 1-2
Mon
8/26
Maroon & Gold / Parent Meeting
6 pm
Tue
8/27
W vs. Holly: 2-0
W vs. Marian: 2-0
W vs. Holly: 2-0
Thu
9/5
@ Stoney Creek Quad
W vs. Stoney Creek: 2-0
W vs. Lake Orion: 2-0
Sat
9/14
W vs. L'Anse Creuse: 2-0
W vs. Regina: 2-0
Tue
9/17
vs. St. Catherine
L: 1-2
Thu
9/19
vs. Divine Child
L: 0-2
Sat
9/21
W vs. Hartland: 2-0
W vs. W. Bloomfield: 2-0
L vs. Clarkston: 0-2
Tue
9/24
L
Tue
10/1
W: 2-0
Thu
10/3
L: 2-1
Sat
10/5
9 am
Tue
10/8
vs. Marian
W: 2-0
Thu
10/10
W: 2-0
Sat
10/12
@ Farmington Tournament
9 am
Tue
10/15
vs. Father Gabriel Richard
W: 2-0
 
 
Day
Date
Event/Opponent
Time/Score
Sat
8/24
3rd Place
W vs. Royal Oak: 2-0
T vs. Bedford: 1-1
W vs. Clarkston: 2-0
W vs. Rocehester: 2-1
L vs. Nirthville: 0-2
Wed
8/28
1st Place
W vs. Lake Orion: 2-1
W vs. Brighton: 2-0
W vs. Marian: 2-1
Tue
9/3
W vs. NDP: 2-0
W vs. Groves: 2-0
W vs. Lakeland: 1-0
Sat
9/7
9 am
Tue
9/17
vs. St. Catherine
W: 2-0
Thu
9/19
vs. Divine Child
W: 2-0
Sat
9/21
 
Tue
9/24
W: 2-1
Sat
9/28
W vs. Groves: 2-1
W vs. Milford: 2-0
W vs. Fenton: 2-0
W vs. Lakeland: 2-1
: vs. Lake Orion: 1-2
Thu
10/3
L: 0-2
Tue
10/8
vs. Marian
W: 2-0
Thu
10/10
W: 2-0
Sat
10/19
8:30 am
 
 
 
#
 
 
GR
2
Ella
Shields
9
3
Genevieve
Sale
12
6
Leah
LaFontaine
10
7
Amina
Robinson
10
11
Madi
Malecki
11
14
Lizzie
Kitchen
10
16
Kaylin
Collins
11
22
Camille
Compton
12
28
Julia
Bishop
11
33
Jess
Mruzik
12
37
Charli
Atiemo
11
39
Ellie
Tisko
11
Head Coach: Loretta Vogel
Assistant Coaches: Andrew Thompson, Mallory Kopa, Charisse Youmans, Angela, Kalczunski, Roxy Duzey
 
 
#
 
 
GR
8
Elise
Collins
10
10
Lillian
DeJong
9
15
Samantha
Nemer
10
25
Ainsley
Tomsich
10
31
Aubree
Kalmbach
10
32
Erin
Kline
9
34
Kathleen
McDonald
10
35
Corinne
Trupp
10
36
Erin
Mahoney
10
40
Mary Faith
Richard
10
41
Lauren
Mullan
9
42
Izzy
Zablock
10
50
Alyssa
Studvent
10
 
#
 
 
Pos
4
Abigail
Hylko
DS
17
Lillian
Thornton
RH
18
Isabelle
Werner
DS
19
Lauren
Smiley
S/RH
20
Hannah
Cronin
MH
23
Avelina
Parlove
OH
24
Gage
Lambert
DS
26
Katie
Leuker
MH
27
Olivia
Thweney
OH
29
Ella
Sinawi
DS
29
Kate
Stahl
DS
30
Ava
Radze
OH
45
Erica
Hollis
S
46
Julia
Pallozzi
OH
51
Mia
Lienhard
S/RH
Coach: Roxy Duzey