27 State Championships
22 State Runners-Up
35 State Semifinalists
39 State Quarterfinalists
79 Regional Championships
92 District Championships
164 Catholic League Championships
24 Oakland County Championships
 
 
SPRING 2021
 
Lacrosse
State Semifinalists!
Regional Champions!
1st Team: Jillian Smith
2nd Team: Kelli Doyle
Honorable Mention: Sofia Genrich, Peyton Smith
Academic All-State: Andrea Andres, Sarah Cunningham, Allison Fergin, Abby Locy, Gabby Pough, Julia Rea, Natalia Sultana, Kenzie Williamson
All-Catholic: Jilliam Smith, Peyon Smith
All-League: Sofia Genrich, Kelli Doyle
All-Academic: Gabrielle Pough
 
Soccer
All-State Honorable Mention: Lindsay Lukomski
All-Catholic: Lindsay Lukomski, Reilly Behm
All-League: Kirsten Fitzgerald, Karson Roelli
All-Academic: Tori Mercier
 
Softball
District Champions!
Catholic League Champions!
All-State 1st Team: Maggie Murphy (2B), Grace Nieto (SS), Kendall Spivey (3B)
All-Catholic: Maggie Murphy, Grace Nieto, Kendall Spivey
All-League: Katherine Burras, Izzy Chaput, Sophia Paluk
All-Academic: Bella VanSolkema
 
Tennis
All-State Singles: Maddy Sullivan
Track & Field
Catholic League Champions!
State Qualifiers
-4 x 800 Relay Team: Kate Heaman, Madeline Kenney, Mary Shah, Mackenzie Sullivan
-300 m Hurdles: Mackenzie Sullivan
-Long Jump: Abby Fush
All-State: Mackenzie Sullivan, 300 M Hurdles

WINTER 2020-21

Basketball
District Champions
Catholic League Champions
All-State Honorable Mention: Alexis Roberts, Ellie Tisko
All-State Honorable Mention: Alexis Roberts
All-North 1st Team: Alexis Roberts
All-North 2nd Team: Ellie Tisko
All-North Honorable Mention: Madeline Kenney
All-State Honorable Mention: Alexis Roberts, Ellie Tisko
All-North 2nd Team: Alexis Roberts
All-North Honorable Mention: Madeline Kenney, Jill Smith, Ellie Tisko, Maya White
BCAM’s Best Honorable Mention: Madeline Kenney, Alexis Roberts, Ellie Tisko
Outstanding Senior Student Athlete: Julia Bishop, Madeline Kenney, Mary Shah, Kenzie Williamson
Team First Award: Mary Shah
BCAM Academic All-State: Madeline Kenney, Alexis Roberts, Ellie Tisko
BCAM All-State Academic Team
All-Catholic: Madeline Kenney, Alexis Roberts
All-League: Jill Smith, Maya White
All-Academic: Mary Shah
All-League Honorable Mention: Sophie Dugas, Ellie Tisko
 
Boardercross
State Qualifiers
 
Bowling
Regional Champions
Catholic League Champions
Hall of Fame: Vicky Kowalski
 
Dance
Catholic League Champions
 
Ice Hockey
MMGHSHL State Semifinalists
 
Skiing
Divisional Champions
 
FALL 2020
 
Cross Country
State Qualifiers: Madeline Kenney, Mackenzie Sullivan
 
Equestrian
MIHA Regional Reserve Champions!
MIHA District Champions!
 
Field Hockey
All-State D2 East Honorable Mention: Morgan Rood
All-State Academic: Kate Nelson, Clare Wildern
All-State Academic Team
Favorite Midfielder: Riley Hollis
All-Catholic: Ashley Manning
All-League: Gabi Micallef, Bella VanSolkema
All-Academic: Kate Nelson
 
Golf
DII All-State Team Honorable Mention: Leah Glover
All-Catholic: Leah Glover
All-League: Leah Glover
All-Academic: Gabby Crespi
 
Swim & Dive
State Runner-Up
Oakland County Champions!
D1 Diving State Champion Ciara McCliment
D1 200IM and 500Free State Champion Greta Gidley
D2 Region 2 Diving Regionals, 1st Place: Ciara McCliment-, THIRD consecutive year!
Favorite Sophomore: Chloe Doverspike
Favorite Relay Team: 400 Free Relay
Favorite Coach: Charlie Carter
 
Volleyball
District Champions!
Favorite Freshman: Angela Butler
All-Catholic: Charli Atiemo, Julia Bishop
All, League: Kaylin Collins, Amina Robinson
All-Academic: Madi Malecki
 
Class of 2021 College Bound Athletes
Charli Atiemo - Volleyball, Northern Illinois University
Lila Bidoul - Pompon, Michigan State University
Julia Bishop - Volleyball, Michigan State University
Kaylin Collins - Volleyball, College Of Charleston
Samantha Diaz - Swimming, University of Wyoming
Greta Gidley - Swimming, University of Michigan
Maya Goudeseune - Soccer, University of Kentucky
Ciara McCliment - Diving, University of Illinois at Chicago
Maggie Murphy - Softball, Miami University Ohio
Grace Nieto - Softball, Northwestern University
Alexis Roberts - Basketball, Florida A&M University
Jillian Smith - Lacrosse, University of Michigan
Peyton Smith - Lacrosse, Northern Michigan University
Mackenzie Sullivan - Track, University of Pittsburgh
Samantha Szelag - Rowing, Michigan State University
Adrianna Tartaglia - Soccer, Adrian College
Ellie Tisko - Volleyball, Sacramento State
Cotter Welch - Swimming, Butler University
Lexi Zydeck - Figure Skating, Michigan State University